Torba za porodiliste – Šta sve treba spakovati da biste bili spremni?

Pre nego što vaše novo i uzbuđujuće poglavlje života počne s dolaskom bebe, ključno je da budete potpuno spremni. Priprema torbe za porodilište je jedan od najvažnijih koraka koji treba obaviti u zadnjim nedeljama trudnoće. Torba za porodilište treba da bude dovoljno velika da u nju stanu osnovne stvari koje ćete poneti sa sobom u bolnicu, ali ne prevelika i teška za nošenje. Idealna torba od platna s dodatnim pregradama za bolju organizaciju može biti pravi izbor za vas.

Najbolje vreme za pakovanje torbe za porodilište je između 34. i 38. nedelje trudnoće. Ovo je period kada bi trebalo da budete potpuno spremni i sve neophodne stvari treba da se nađu u torbi. Na ovaj način, bez obzira na to kada će tačno nastupiti porođaj, imaćete mir u svakom trenutku znajući da je torba spremna za pošast.

Mame koje rađaju vaginalno ostaju u bolnici obično jedan do dva dana, dok one za koje je zakazan carski rez ostaju tri do četiri dana. Zato je važno da u torbi imate sve što vam je neophodno tokom boravka u bolnici. Prilikom pripreme torbe za porodilište, obratite pažnju na stvari koje će vam olakšati boravak, kao što su udobna pidžama, grudnjaci za dojenje, toaletni pribor, i lična dokumentacija. Takođe uključite i stvari koje će vam pružiti dodatnu udobnost, kao što su papuče i čarape.

Prostrana torba za porodilište je praktična jer vam omogućava da budete organizovani. Posebno je važno da torba ima dovoljno prostora za sve što će vam trebati nakon porođaja. Svi znamo koliko su te prve nedelje sa bebom dragocene, te je važno da vam sve neophodne stvari budu na dohvat ruke, bilo da se radi o proizvodima za novorođenče ili o stvarima za ličnu higijenu.

Torbe za porodilište moraju biti izdržljive, udobne i vodootporne, pogotovo ukoliko se koriste za duži period. Platnene torbe su odličan izbor jer se lako održavaju i brzo čiste, što će vam svakako biti od koristi u situacijama kada nemate mnogo vremena za čišćenje.

Lista za torbu porodilište je od velike pomoći kada je u pitanju precizna priprema. Spisak obično obuhvata osnovne stvari kao što su pidžama, donji veš, grudnjaci za dojenje, papuče, čarape, toaletni pribor, proizvodi za opuštanje i osveženje, kao i lična dokumentacija. Što ste bolje pripremljeni, to će vam biti lakše da se opustite i posvetite dolasku vaše bebe na svet.

Idealna torba i vreme za pakovanje

Spremanje torbe za porodilište može biti pravi izazov, ali uz prave savete i pravilnu organizaciju, taj zadatak može biti lakši i manje stresan. Prava torba za bebu i mamu treba da bude praktična, funkcionalna i dovoljno velika da obuhvati sve potrebne stvari, uključujući porođajni paket i osnovne sitnice.

Koja torba je najbolja?

Prva stvar koju treba razmotriti prilikom izbora torbe jeste njen kapacitet. Idealno, torba za porodilište treba da bude oko 50 cm dužine i 50 cm visine. Prosečno trajanje boravka u porodilištu je 3-5 dana, pa treba imati dovoljno mesta za sve potrebe. Preporučuje se spakovanje dve torbe: veća sa stvarima za mamu i bebu, i manja sa dokumentacijom. Saveti za torbu porodilište uključuju biranje torbi sa podesivim i podstavljenim naramenicama za udobno nošenje.

Pregrade i organizacija

Dobra organizacija torbe može vam znatno olakšati život tokom boravka u porodilištu. Torba sa više pregrada omogućava lak pristup stvarima koje su podeljene prema potrebi. Na primer, kozmetiku i lične stvari možete držati odvojeno od bebi opreme. Spakujte po kategorijama: odeća za mamu, odeća za bebu, higijenske potrepštine, dokumentacija. Takođe, pripremite kese za prljav veš i sitnice poput punjača za mobilni telefon.

Kada je pravo vreme za pakovanje?

Prema stručnjacima, torbu za porodilište treba spakovati već na početku devetog meseca trudnoće. To je vreme kada može doći do nepredviđenih situacija i kada beba može stići pre vremena. Držite se saveta za torbu porodilište i ne čekajte poslednji trenutak. Preporučuje se da se sve potrebne stvari budu spremne najmanje četiri nedelje pre termina.

Kategorija Potrebne stvari
Mama Spavaćice za dojenje, gumene papuče, čarape, bade mantil, punjač, voda, užina
Beba Jednokratne pelene, kremu protiv ojeda, bodiće, pidžame, čarapice, kapice, tetra pelene, ćebence
Higijena Higijenski ulošci, mrežaste gaćice, gel za negu bradavica, peškiri, pribor za higijenu
Dokumenta Lična karta, zdravstvena knjižica, uput za porodilište, rezultati analiza

Šta treba spakovati za mamu?

Prilikom pripreme torbe za porodilište, važno je detaljno razmotriti koje stvari su essencijalne kako bi vaš boravak bio što ugodniji i bez stresa. Osnova sve pripreme je pakovanje ključnih stavki koje će olakšati vaš boravak u bolnici i omogućiti vam da se fokusirate na najvažniji trenutak – dolazak vaše bebe na svet. Prema iskustvima mama, torbu za porodilište je najbolje spakovati s ulaskom u 36. nedelju trudnoće, ali ako postoji rizik od ranijeg porođaja, obavezno se konsultujte sa vašim lekarom.

Osnovne stvari

Osnovne stvari koje treba poneti obuhvataju udobnu pidžamu ili spavaćicu za dojilje koja se lako otkopčava, mrežaste gaćice, nekoliko pari pamučnog donjeg veša i grudnjak za dojenje. Preporučuje se imati najmanje dva pakovanja mrežastih pamučnih uložaka za dodatnu higijenu i komfor nakon porođaja. Ponesite i papuče, pamučne čarape, kao i osnovni toaletni pribor poput paste za zube, češlja, sapuna za ruke i vlažnih maramica.

Dodaci za udobnost

Kako biste povećali vašu udobnost, spakujte proizvode za negu poput melema za bradavice, ulja za negu kože kao što je bademovo ulje, i sredstvo za negu rane ukoliko bude potrebno. Uvek nosite flašicu sa vodom, energetske pločice za brzu užinu i mobilni telefon za komunikaciju i opuštanje. Za slobodno vreme ponesite knjigu ili časopis, a ne zaboravite ni na pidžamu za izlazak iz porodilišta koja je prilagođena vremenskim prilikama. Dokumenta poput lične karte, zdravstvene knjižice, medicinskih izveštaja, kao i preporučenih dokumentacija koje zahteva bolnica, treba da budu uvek pri ruci.